Fa ma Anka a tua me ka, czyli „Zapłać pomarańczami”
Potrzebne będą: 24 pomarańcze lub inne kuliste owoce (ewentualnie piłki tenisowe), kreda lub kolorowy sznurek. Cel: zburzenie piramid z owoców.
W zabawie biorą udział 2 drużyny – po 3 zawodników w każdej. Na podłodze rysujemy 2 równoległe linie – w odległości 10-15 metrów od siebie. Jeśli gramy w pomieszczeniu, linie możemy wyznaczyć za pomocą odblaskowego sznurka. Gracze stają na przeciwko siebie - za jedną linią jedna drużyna, druga drużyna analogiczne za drugą linią. Każdy z zawodników buduje przed sobą piramidkę z 4 pomarańczy (3 jako podstawa i 1 na czubku). Gra polega na zbijaniu swoim owocem piramidki z owoców gracza z przeciwnej drużyny. Członkowie drużyn na zmianę celują do swoich piramid – podobnie jak w grze w kręgle. Jeśli komuś uda się ją zburzyć, zgarnia zbite 4 pomarańcze na konto swojej drużyny. Natomiast jeśli piramida ani drgnie, rzuconą pomarańczę przejmuje drużyna przeciwna i buduje z zagarniętych po niecelnych rzutach pomarańczy następne piramidy.
Gra kończy się, kiedy jedna z drużyn straci wszystkie pomarańcze.
Zamiast pomarańczy w grze można użyć innych krągłych owoców, które dobrze się turlają lub
w ostateczności piłek tenisowych – choć gra z pomocą pomarańczy wydaje się być o wiele „smaczniejsza”. Wygrana drużyna może w nagrodę skonsumować pomarańcze.
Da Ga, czyli „Wąż i małpki”
Potrzebne będą: kamyczki, taśma papierowa lub kolorowy sznurek. Cel: uniknięcie pożarcia przez węża.
Ustalamy pole gry (tropikalny las) i zaznaczamy w jego ramach mniejsze pole (ok. 8-10 m2) – z kamyków lub sznurka układamy kwadrat lub okrąg – będzie to jama węża. Drogą wyliczanki typujemy, kto w grze będzie wężem, reszta uczestników to małpki-wyjce. Wąż wchodzi do swej jamy, a małpki bawią się wokół niego, podskakują, biegają, wydają małpie okrzyki. Wąż nie może wyślizgnąć się z jamy. Dopiero na ustaloną komendę wychodzi na polowanie – próbuje złapać małpkę, a kiedy mu się to uda, hipnotyzuje ją wzrokiem i zaciąga do swej jamy, gdzie ją „połyka” – małpka i wąż łapią się za ręce i na następne polowanie wychodzą razem. Z każdą kolejną upolowaną i połkniętą małpką wąż rośnie w siłę i wydłuża się – wszystkie małpki stają się jego częścią trzymając się za ręce. Jeśli w trakcie polowania ktoś puści się i przerwie łańcuch z rąk, cały wąż wraca do jamy i zaczyna polowanie jeszcze raz. Wygrywa małpka, która jako ostatnia pozostanie w lesie.
Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej.
Ostatnio realizowaliśmy projekt:
"Źródła skutecznej edukacji globalnej" to nasz kolejny projekt, którego celem
było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.
W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r. Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.
Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org www.zrodla.org
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.
Bezpłatny program do rozliczenia podatku za rok 2023
jest już dostępny do pobrania ze strony
opp.zrodla.org
Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.