Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH



TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2019




Po raz kolejny zapraszamy do współnych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej! W tym roku:

  • przez całą jesień organizujemy szkolenia z edukacji globalnej dla nauczycieli szkół podstawowych. Kumulacja ma miejsce podczas TEG. 18 listopada spotkamy się w Częstochowie, 19 w Rybniku, 21 w Sieradzu, a 22 w Bielsku-Białej. Więcej informacji o szkoleniach w zakładce szkolenia.

  • bierzemy udział w drugich urodzinach łódzkiej Jadłodzielni, podczas których będziemy prowadzić warsztaty dla dzieci i dorosłych (sobota, 23.11.2019 w Miejscu Spotkań, Łódź, ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9

  • przez cały rok szkolny 2019/2020 w naszym ośrodku w Łodzi prowadzimy bezpłatne warsztaty o tematyce globalnej dla uczniów szkoł podstawowych:

    WRZESIEŃ: Od karety do rakiety – o zrównoważonym transporcie
    PAŹDZIERNIK: Globalne śniadanie – o współzależnościach na świecie
    LISTOPAD: Kupuj odpowiedzialnie oraz Prawdziwa Afryka... jest różnorodna
    GRUDZIEŃ: Ciepło, cieplej gorąco – wprowadzenie do zmian klimatu oraz Zabawki dawniej i dziś
    STYCZEŃ: Dlaczego warto być przyjacielem drzew? oraz Wszechobecny plastik
    LUTY: Klimatyczni w akcji – jak powstrzymać zmiany klimatu oraz Olej palmowy i zwierzęta lasów równikowych
    MARZEC: Niebieska planeta – warsztat o wodzie oraz Zdumiewająca przyroda Afryki
    KWIECIEŃ: Nauka idzie w las – o znaczeniu lasów oraz Teatr w skrzynce – warsztat teatrzyku kamishibai
    MAJ: Fair Trade – Sprawiedliwy Handel
    CZERWIEC: Żyrafa na rowerze – o migracjach z teatrzykiem kamishibai
    Więcej informacji w pliku



Tydzień Edukacji Globalnej Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkańcom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.

Zachęcamy do organizacji Tygodnia Edukacji Globalnej w Waszych szkołach, przedszkolach, świetlicach i organizacjach. Skorzystajcie z naszej bazy wiedzy i scenariuszy zajęć.

Wcześniejsze edycje Tygodnia Edukacji Globalnej:
TEG 2018, TEG 2017, TEG 2016, TEG 2015, TEG 2014, TEG 2013, TEG 2011, TEG 2012, TEG 2010.
 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.