Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

[Łódź] Raje podatkowe i piekło na Ziemi. Pokaz filmu, dyskusja i wystawa



Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Okradając Afrykę" połączony z dyskusją o sprawiedliwych podatkach.

22 listopada (sobota), godz. 18:00
Kino Bodo, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80
Wstęp wolny!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zambia to kraj, który wedle wszelkich przesłanek powinien opływać w bogactwa. Jest zasobny w pożądaną na światowych rynkach miedź. W ciągu ostatnich 10 lat z tamtejszych kopalni wydobyto surowce warte 29 miliardów dolarów. Tymczasem Zambia pozostaje jednym z 20 najbiedniejszych państw na świecie.

Dlaczego miedź nie pomaga Zambijczykom wyjść z ubóstwa? Jak to możliwe, że na bogactwach naturalnych Afryki bogaci się np. Szwajcaria? Dla kogo istnienie rajów podatkowych oznacza piekło na Ziemi?

Szacuje się, że ucieczka zysków do rajów podatkowych kosztuje ubogie kraje 160 miliardów dolarów rocznie – czyli dwukrotnie więcej niż otrzymywana przez nie pomoc rozwojowa. Czy ten rażąco niesprawiedliwy system da się zmienić? Gdzie w świecie globalnych zależności podatkowych znajduje się Polska?

W dyskusji po seansie udział wezmą m.in.:
Marcin Wojtalik (Instytut Globalnej Odpowiedzialności), ekspert w dziedzinie współpracy rozwojowej;
Mateusz Mirys, inicjator akcji bojkotu spółki LPP SA, która zapowiedziała ucieczkę podatkową z Polski.

Prowadzenie: Paulina Zając


W kinie będzie też można obejrzeć wystawę „Era miedzi - opowieść o tym, jak pieniądze europejskich podatników wydawane są w Zambii”.

Spotkanie stanowi część obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Łodzian i łodzianki zapraszamy także na:
- spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim,
- rodzinne warsztaty „Prezenty i zabawki z różnych stron świata”.


Film „Okradając Afrykę” powstał w ramach projektu Why Poverty? (whypoverty.net).
Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja" i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.


Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.