Konferencja Spotkanie z Innym

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji SPOTKANIE Z INNYM w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej organizowanej przez Fundację Artykuł 25 oraz Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Konferencja odbędzie się ONLINE w terminie 21-28 listopada 2020 r.

Tegoroczna konferencja obejmuje zagadnienia takie jak:
  • KOMUNIKACJA i WSPARCIE - przyczyny postaw dyskryminacyjnych wśród młodzieży
  • MEDIA - kształtowanie krytycznego myślenia, budzenie ciekawości i chęci poznawania świata
  • NAUKA – jak obalać teorie spiskowe utrwalające stereotypy i uczyć metod naukowych

Podczas konferencji szczególną uwagę zwrócimy na zastosowanie wiedzy z zakresu psychologii, antropologii oraz biologii człowieka w przeciwdziałaniu dyskryminacji na różnych etapach kształcenia dzieci i młodzieży. Informacje o świecie i bieżących wydarzeniach czerpiemy coraz częściej z mediów, zwłaszcza z internetu. Wydawałoby się, że dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony i łatwy, jednak okres pandemii oraz przymusowej izolacji pokazał, jak trudno w gąszczu artykułów wyłuskać rzetelne informacje. Samozwańczy „eksperci” prześcigają się w dobrych radach, a „najnowsze badania” stały się zaklęciem potwierdzającym każdą teorię. Pseudonauka i teorie spiskowe służą jako klucz do tłumaczenia współczesnych zjawisk. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, a także jak zachęcić uczniów do krytycznego myślenia dając im narzędzia do obalania tzw. fake newsów. Wskażemy grzechy masowych mediów, które często przedstawiają informacje wyrwane z kontekstu, niedające pełnego obrazu danej sytuacji lub kreujące zupełnie nową, fikcyjną rzeczywistość. Zaproszeni przez nas dziennikarze i filozofowie opowiedzą o dziennikarstwie, które chcielibyśmy promować wśród młodzieży: wykorzystującym naukę, wieloletnie zbieranie materiałów i rzetelność połączoną z pasją. Będziemy rozmawiać także o kodach kulturowych i narracji współczesnej młodzieży, mając nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli nie tylko lepiej się komunikować, ale przede wszystkim działać wspólnie na rzecz bardziej sprawiedliwego świata.

Wśród zaproszonych gości będą prof. Bogusław Pawłowski, Tomasz Ulanowski, prof. Władysław Łukaszewski, prof. Ewa Bińczyk, Alina Czyżewska, Agata Sosnowska, dr Łukasz Lamża, dr Paweł Cywiński, dr Paweł Rudnicki, Filip Skrońc, Małgorzata Narożna.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy: Dorota Obalek-Bylak, tel. 797-400-438, d.obalek@muzeum.szczecin.pl
    Więcej informacji:
    www.artykul25.pl
    muzeum.szczecin.pl

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach 6. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

•